SPOTKANIE TTUKK – GRUPY AZJA CENTRALNA (23.05.2016)

25.05.2016

W poniedziałek 23 maja odbyło się drugie spotkanie Grupy Inicjatywnej Azja Centralna „TTUKK”. Zjawiło się 9 osób i wspólnie omówiliśmy inicjatywy, które będziemy realizowali w najbliższym czasie.

Po głosowaniu wyłoniły się dwa główne projekty, nad którymi pracować zaczynamy już teraz:

1) „Bajki Azji Centralnej” dla dzieci z krakowskiego przedszkola „Muszelka”.

Dla niewtajemniczonych, przedszkole „Muszelka” wygrało konkurs, w którym Instytut Wschodnich Inicjatyw był fundatorem nagrody „Czytanie bajek kazachskich”. Jest to przedszkole w którym pracuje się Metodą Montessori, a więc dzieci są bardziej nastawione na edukację pozaformalną.

W trakcie poniedziałkowego spotkania pojawiły się kolejne propozycje i obecnie planujemy wybrać się do przedszkolaków trzykrotnie z różnymi zajęciami, które pomogą przybliżyć im kulturę Tadżykistanu, Kirgistanu i Kazachstanu. Dzieci dowiedzą się gdzie leżą te kraje, poznają bajki, będą mogły zobaczyć lokalne stroje i poznać azjatyckie imiona. Chcielibyśmy, aby zajęcia były interaktywne i rozwijające ich wyobraźnię. Realizacja projektu planowana jest w czerwcu.

2) „Polska oczami Tadżyka/Turkmena/Uzbeka/Kazacha/Kirgiza”

Projekt polegać będzie na nagraniu krótkich reportaży z przedstawicielami Azji Centralnej mieszkającymi w Polsce. Ma to pomóc przełamać bariery międzykulturowe, nasze stereotypy i pomóc lepiej zrozumieć jak Polska i Polacy postrzegani są przez przybyszów ze Wschodu. Do realizacji działań potrzebne będą osoby, które:

  • chciałyby prowadzić wywiady z przedstawicielami Azji Centralnej,
  • znają region i w procesie przygotowawczym będą mogły służyć wsparciem merytorycznym,
  • pochodzą z Azji Centralnej, wyrażą zgodę na udział i publikację wywiadu.

   

Jeśli masz pomysły, materiały, kontakty, które możemy wykorzystać w projektach, albo chcesz się zaangażować się w którąś z powyższych inicjatyw napisz na nasz adres mailowy: azjacentralna [@] iwi.org.pl w tytule podając „bajki” lub „reportaż”.

Czekamy na twoje propozycje!

Na Facebook’u powstała grupa zamknięta TTUKK, zapraszamy do dołączenia wszystkich zainteresowanych -> DOŁĄCZ

Osoby zainteresowane współpracą mogą także wypełnić ankietę -> WYPEŁNIJ

Zachęcamy także do kontaktu drogą mailową (azjacentralna [@] iwi.org.pl)

 


16.05.2016

Za tydzień w poniedziałek (23.05.2016) w biurze IWI przy ul. Krasickiego 18, odbędzie się drugie spotkanie Grupy Inicjatywnej Azja Centralna (TTUKK). Podczas zebrania przedstawimy pomysły na najbliższe projekty grupy, wybierzemy dwa główne, nad których koncepcją będziemy pracować.

 


07.05.2016

Za nami pierwsze spotkanie TTUKK, w którym udział wzięło 17 osób. Nasza grupa jest dość zróżnicowana pod względem profilu, zainteresowań, jak i narodowości. Wśród osób, które przyszły na spotkanie, byli zarówno naukowcy, specjaliści od tego regionu, fascynaci, podróżnicy oraz studenci z Kazachstanu. Nasi azjatyccy członkowie są bardzo otwarci – zaproponowali, że chętnie podzielą się swoją kulturą podczas wydarzeń i spotkań, są też chętni do prowadzenia zajęć tanecznych, muzycznych, filmowych i językowych. Wstępnie ustaliliśmy, że jako grupa będziemy ogniskowali działania wokół kilku obszarów:

  • Edukacja najmłodszych poprzez kontakt z literaturą (np. bajki kazachskie i pamirskie) oraz zajęcia plastyczne i muzyczne związane z kulturą obszaru.
  • Warsztaty różnego rodzaju (kulturowe, językowe, taneczne, kulinarne).
  • Spotkania z ekspertami ds. regionu: z badaczami, podróżnikami, sławnymi postaciami mieszkającymi w Polsce, ambasadorami.
  • Pokazy zdjęć, prelekcje, pokazy filmowe.
  • Kontakt z repatriantami mieszkającymi w Domu Pomocy Społecznej im. W. Godynia w Krakowie – spędzanie czasu, zajęcia aktywizujące oraz spotkania podczas których możemy poznać i zarejestrować ich wspomnienia o Kazachstanie.
  • Nagranie cyklu filmików lub reportaży radiowych o ludziach, którzy przyjechali z Azji Centralnej i mieszkają w Polsce, dotyczących różnic między życiem codziennym, ich punktu widzenia na polską rzeczywistość, ich kultury i doświadczeń z naszą kulturą, problemów z jakimi się borykają.
  • Ostatnią aktywność, którą zaczynamy od razu, jest konkurs „Kierunek Wschód”, w ramach którego ubiegamy się o grant z Fundacji Edukacja dla Demokracji na zorganizowanie Dnia Azji Centralnej w gminie Żegocina, z którą IWI współpracuje od dłuższego czasu.

   

 


25.04.2016

Przy IWI powstaje Grupa Inicjatywna miłośników Azji Centralnej – Tadżykistanu, Turkmenistanu, Uzbekistanu, Kazachstanu i Kirgistanu – w skrócie TTUKK. Szukamy osób, które chciałyby wspólnie zgłębiać tematykę tego regionu i razem tworzyć nowe przedsięwzięcia (np. festiwale, warsztaty, konkursy fotograficzne, lekcje w szkołach, żywą bibliotekę, pokazy filmów), aby dzielić się swoją pasją z mieszkańcami Małopolski. Pierwsze spotkanie organizacyjne grupy odbędzie się 5 maja 2016 r. o godz. 19:30 w biurze IWI na Podgórzu przy ul. Ignacego Krasickiego 18, 2 piętro.

Do pobrania: